Halı hangi sıklıkta yıkatılmalı?

Halılar görüntüde temiz gözükseler bile zamanla bakteri, mayt ve mantar barındırmaktadır. Bilinenin aksine halı yılda en az iki kere muhakkak profesyonel halı yıkama firmalarında yıkatılmalıdır. Sağlığınız için Atlas Halı Yıkama olarak halılarınızı yılda en az iki kere yıkatmanızı tavsiye ediyoruz.
Halı yıkama firmalarında yıkama işleminin hemen ardından halıdaki fazla su atılımını sağlayan makineler olduğundan halı ıslak kalmamış olur ve dolayısıyla bakteri oluşumu en aza indirilmiş olur. Kendi bahçesinde halı yıkama işlemi yapanlar veya yeterince ekipmana sahip olmayan merdiven altı kuruluşlarda halı ıslak kaldığından bakteri oluşumuna neden olmaktadır. Bu yetişkinlere zarar vermekle beraber çocuğu olan ailelerde daha büyük bir sorun olmaktadır.

Atlas Halı Yıkama

Halı yıkama firması seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Halı yıkama firması seçerken dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Halı yıkama firmasında öncelikle muhakkak kaliteli otomatik halı yıkama makinesi olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra muhakkak halının yıkanmadan önce tozunun alınmasını sağlayan toz alma makinesinin olması gerekmektedir. Kullanılan şampuanlarda çok önemlidir. Kimyasal olmaması ve muhakkak ekolojik bir şampuan kullanılıyor olması gerekir.
Son olarak halının dışarıda, sokak kenarlarında değilde muhakkak kurutma odalarında kullanılması gerekmektedir.
Bu unsurların olduğu bir halı yıkama firması seçilebilir.

Atlas Halı Yıkama

İnternetten kaliteli bir halı yıkama firması nasıl bulunur?

İnternet malesef denetlemesi zor bir mecra olduğundan, malesef firmalar kendilerinde bulunmayan ekipmanları sanki bünyesinde bulunduruyormuş gibi gösterip insanları yanıltmakta ve haksız kazanç sağlamaktadır. Google, yandex vb. arama motorlarından herhangi birini açarak işe başlayabiliriz. Hangi il/ilçede bulunuyorsak o il/ilçenin adını yazarak arama yaptıralım. Örneğin; Ümraniyede halı yıkama,Üsküdarda halı yıkamaKadıköyde halı yıkamaBostancıda halı yıkama yazdık. Çıkan sonuçlardan ilkinden başlayarak sırayla siteleri incelemeye başlayalım. Sitelere bakarken en çok dikkat etmemiz gereken videolardır. Resimden çok videolara bakmalıyız ki firmanın doğru ve kaliteli olduğunu anlayabilelim. Bu videoda dikkat etmemiz gerekenler:
Videoyu birisi anlatıyor mu?
Anlatırken firmanın ismini söylüyor mu?
Personelin üstünde firmaya ait bir kıyafet bulunuyor mu?
Makineye firmanın stickeri yapıştırılmış mı?
Bunların hepsi varsa demek oluyor ki bu firmada otomatik halı yıkama makinesi var. Bütün bu kontrolleri toz alma makinesi içinde, kurutma odası içinde yapmalıyız. Eğer bunların hepsinin bulunduğu bir halı yıkama firması bulduysak hiç düşünmeden halılarımızı o firmaya teslim edebiliriz.

Atlas Halı Yıkama

Yün halı nasıl yıkanır?

Yün halılar değerli halılar olduğundan dolayı yıkatacağımız firmayı çok iyi seçmemiz gerekmektedir. Maddiyatının yanı sıra maneviyatı olan antik halılarınız olabilir.
Özellikle bu tarz halılarınızın yıkanmasında kötü sonuçlar almamak için yıllardır bu işi yapan deneyimli ve gerekli ekipmanlara sahip firmaları tercih etmeliyiz.
Yün halılar ev ve bahçe ortamında yıkanmamaktadır. Çünkü yıkanan halının fazla suyu hızlı bir biçimde atılmazsa, halı kök boya olduğundan dolayı renk verecektir ve malesef bozulmuş olacaktır. Bu şekilde renk vermiş halılarınız varsa Atlas Halı Yıkama bünyesinde bu halıların renkleri düzeltilebilmekte eski haline getirilebilmektedir. Videoyu birisi anlatıyor mu?
Anlatırken firmanın ismini söylüyor mu?
Personelin üstünde firmaya ait bir kıyafet bulunuyor mu?
Makineye firmanın stickeri yapıştırılmış mı?
Bunların hepsi varsa demek oluyor ki bu firmada otomatik halı yıkama makinesi var. Bütün bu kontrolleri toz alma makinesi içinde, kurutma odası içinde yapmalıyız. Eğer bunların hepsinin bulunduğu bir halı yıkama firması bulduysak hiç düşünmeden halılarımızı o firmaya teslim edebiliriz.

Atlas Halı Yıkama

Şekli bozulan halı düzeltilir mi?

Şekli bozulan tüm halıları uygulanan profesyonel yöntemlerle eski haline getirilebilmektedir. Halının bozulmasındaki en büyük sebep dokuma tezgahlarında kullanılan malzemelerin kalitesinin düşüklüğüdür. Halının bozulması denince en sık rastlanan problem zamanla saçakların kopması yada halının renk vermesidir. Bu tip sorunlar genelde el dokuması tabir edilen halılarda yaşanmaktadır. Bizim gibi profesyonel temizlik firmaları‘nda her türlü tamir ve tadilat yapılabilmektedir.

Atlas Halı Yıkama

İyi bir el dokuması halının özellikleri nelerdir?

El dokuma halısının pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunların malzemelerinde değişiklikler olmaktadır. Yün olanlar, pamuk olanlar ve ipek olanlar vardır. İyi bir el halısının hangisi olduğunu anlamak çok zordur .Bazı kriterlere dikkat etmek gerekmektedir. Malzemesinin kaliteli olması lazımdır. Malzeme yünse en güzel yün, eğer ipekse bursa koza ipeği çok iyidir dünya çapındadır. Çift düğüm olması yani türk düğümü gördes düğümüyle yapılması önemlidir. Kök boya olması gerekmektedir. Kök boyasının en büyük özelliği eskidikçe daha güzelleşir. Piyasada çok sayıda bulunan çin yapımı sahte yün halılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu kopya tabir ettiğimiz halıların en büyük özelliği tek düğümdür, kök boya kullanılmadığından çabuk yıpranır ve bozulurlar.

Atlas Halı Yıkama

Halılarımı yıkattım ama hep kat izi var sebebi nedir?

Bunun sebebi merdiven altı tabir edilen halı yıkama firmalarının kullanmış oldukları kazan tabir edilen sıkma makinalarıdır. Bu tip sıkma makinalarında halılar önce dörde sonrada üçe katlanmaktadır. Kimi zaman asıldığında belli olmasada bazen halıdaki kat izi belli olmaktadır. Bunun çözümü kazan yerine halılar tek tek kurutmayı sağlayan rulo tipi santrifüj kullanan halı yıkama tesislerinin tercih edilmesidir. Biz Atlas Halı Yıkama olarak tesisimizde rulo tipi santrifüj kullanmaktayız.

Atlas Halı Yıkama

Halı kurutma nasıl yapılıyor?

Halı sıkma makinaları evizinde bulunan çamaşır makinalarının biraz daha büyüğü gibidir. Halılar rulo yapılarak makinaya verilir . 
Makina yüksek devirde döndüğünden halıdaki suyu dışarı atmaktadır. Makinadan çıkan halı %98 kuru olarak çıkar. Kapalı alandaki kurutma odalarına asılarak kuruma ,havalandırma işlemi yapılır.

Atlas Halı Yıkama

Halı m2 si nasıl hesaplanır?

Halılar m2 usulü yıkanmaktadır. Bir halının kaç m2 olduğunu hesaplamak son derece kolaydır. Halınızın eniyle boyunu ölçün ve çarpın.
Örneğin :
Eni 1metre boyu 3metre olan bir halı 3*1 = 3 m2 dir.

Atlas Halı Yıkama