Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Çay lekesini halıdan çıkartmanın birden çok tekniği, yöntemi vardır. Bu yöntemleri en basit çay lekesinden, inatçı çay lekesi çıkarmaya kadar sırayla anlatacağız. Birden çok elyaf çeşidi ve özel boya kullanılmış halı ve kilimler çok dikkatli müdahale gerektirirler.

Eğer yapılacak işlemden şüphe duyuyorsanız, tavsiye veya hizmet için Atlas Halı Yıkama Servisi’nden destek alabilirsiniz. Ayrıca işlemler sırasında kesinlikle halı bakım talimatlarındaki sembollere uygun hareket etmelisiniz.

Halıdakİ Çay Lekesini Çıkarma İşlemi
  • Herhangi bir çay dökülmesi durumunda yapılması gereken ilk iş sıvının fazlasını kâğıt havlu veya emici bir bez kullanarak mümkün olduğunca emdirmektir; böylece lekenin daha derine işlemesi engellenecektir. Özellikle çay lekesi söz konusu olduğunda hızlı hareket etmeniz gerekir.
  • Çay lekesi için yapılacak ilk müdahale sırasında lekeyi kuvvet uygulayarak silmeyin veya ovmayın, bu uğraşı kumaşın dokusunda kalıcı zarara veya değişikliğe neden olabilir. Ayrıca lekenin halı veya koltuğun derinine işlemesine neden olduğunuzda, çay lekesi kaybolmuş gibi görünse bile bir süre sonra lekenin tekrar ortaya çıkması mümkündür.
  • Çayın fazlasını emdirdikten sonra, ağartıcı içermeyen toz deterjanı ve ılık suyla bir karışım hazırlanmalıdır.
  • Bu karışımı, bir bez veya kâğıt havluya emdirdikten sonra bez veya kağıt havluyu halı veya koltuktaki çay lekesi üzerinde basınçla tamponlayın (ovalamadan bastırarak) ve çay lekesinin bez tarafından emilmesini sağlayın.
  • Daha sonra mümkün olan en az temiz ve ılık su ile halıyı durulayın ve kalan nemi kuru ve temiz bir beyaz bezle tamponlayarak alın.

Dikkat etmeniz gereken nokta çıksın diye sirke miktarını arttırmamalısınız aksi takdirde sirkenin rengi halıya çıkabilir, çay lekesinin yanında birde halınıza sirke lekesi eklemiş olursunuz. Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkartıcılarla çay lekesinin %95’e kadar çıkartılabilmesi sağlanmaktadır.

LEKE ÇIKARMA TEKNİKLERİ