Halıdaki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki çikolata lekesi nasıl çıkar?

Halıdaki çikolata lekesi nasıl çıkar? Çikolata kullanılarak hazırlanan kekler, pastalar ve diğer tatlı çeşitleri, çay saatlerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu yüzden, başta mutfaktakiler olmak üzere evdeki halılarda, dökülen yiyeceklerden kaynaklanan çikolata lekesi ile karşılaşmayan neredeyse yok gibidir. Çikolata ne kadar tatlı anlar yaşatıyorsa, çikolata lekesi de o kadar tatsız durumlara neden olur. Çünkü halıdaki çikolata lekesini çıkarmak genellikle külfetli bir iştir.

Halıdaki Çikolata Lekesini Çıkarma İşlemi

Halıdaki çikolata lekesi nasıl çıkar? Halınıza çikolata döküldü ve halıda çikolata lekesi oluştuğunu fark ettiniz. Böyle durumlarda öncelikle panik yapmamanız gerekir. Halı üzerindeki çikolata lekesi çıkarılmaya çalışılırken en fazla yapılan yanlış, çikolatanın kuruması beklenmeden silinmesidir. Bu uğraşı sonunda çikolata yayılacağından dolayı, halınızda daha büyük bir çikolata lekesi ile karşı karşıya kalmanız içten bile değildir. Bundan dolayı, halıdaki bakım talimatlarını okuduktan sonra aşağıda yazan halıdaki çikolata lekesi nasıl çıkar yöntemlerini dikkatlice uygulamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca, çikolata lekesi olan halı, özel boyalar veya farklı elyaf çeşitleri kullanılarak üretildiyse, Atlas Halı Yıkama Servisi’nden hizmet almanız daha yerinde olacaktır.

  • Halıdan çikolata lekesi çıkarılır iken yapılacak ilk şey, çikolatanın kurumasını sağlamaktır. Bu sayede, çikolata lekesini çıkarırken bir yandan da daha büyük alanlara yayılmasını engellemiş olursunuz. Çikolatanın kuruması için birkaç saat bekleyebilir veya buz torbası kullanarak bekleme süresini kısaltabilirsiniz.
  • Sonrasında, kuruduktan sonra sertleşmiş olması gereken çikolatayı olabildiğince halıdan kazımanız gerekir. Kazıma işlemi sırasında, küt ağızlı bir bıçak, kredi kartı ya da ıspatula işinize yarayabilir.
  • Kazıma işlemini takiben ortaya çıkan çikolata parçacıklarını elektrik süpürgesi ile çekebilirsiniz.
  • Sonra çikolata lekesi olan bölgeyi, sıvı deterjan veya toz deterjan ve ılık suyla hazırlamış olduğunuz karışımı tatbik ettiğiniz bir bezle silin. Silme sırasında ovmadan, lekenin dışından içine doğru hareket etmeye dikkat edin.
  • Sonunda, mümkün olabilecek en az suyu kullanarak halıyı durulayın ve halıyı nemli bırakmamak için kuru, temiz bir beyaz bezle kurulayın.

LEKE ÇIKARMA TEKNİKLERİ