Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki kan lekesini çıkarma; Açık renkli halılar odaya oldukça ferah ve büyük bir görünüm kazandırır; fakat lekeler bakımından da sorun yaratabilirler. Özellikle çıkarılması zor lekelerden birisi de kan lekesidir.

Kan lekesi olan halı birden çok elyaf çeşidi içeriyorsa veya halıda özel boyalar kullanılmışsa, kan lekesi çok dikkatli müdahale etmeyi gerektirir. Ayrıca kan lekesi oluşumunun üzerinden belli bir süre geçmiş veya halıdaki kan kurumuş ise, tavsiye veya hizmet için Atlas Halı Yıkama Servisi’nden destek almanız yerinde olacaktır.

Halıdaki Kan Lekesini Çıkarma İşlemi
  • Öncelikle kanın mümkün olduğu kadar fazla kısmını soğuk suyla ıslatmış olduğunuz temiz ve beyaz bir bez veya kâğıt havluya tamponlayarak (ovalamadan bastırarak) emdirin.
  • Bütün işlem boyunca kan lekesi olan bölgeyi ovmamaya gayret gösterin. Ovarak kan lekesinin halı elyafının içine yerleşmesine neden olabilirsiniz. Ayrıca, lekenin az bulunduğu kenarından ortasına doğru çalışarak kan lekesinin yayılmasını engelleyin.
  • Bez veya kâğıt havluyu ara sıra değiştirerek halıdan artık kan geçmeyinceye kadar işlemi tekrarlayın.
  • Sonra bir çay kaşığı ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan ve bir bardak soğuk su kullanarak bir karışım hazırlayın.
  • Hazırladığınız karışımı; temiz bir bez, kağıt havlu veya süngere emdirdikten sonra halıdaki veya koltuktaki kan lekesi üzerinde doğrudan uygulayın. Bu işlem sırasında lekeyi yaymamaya veya sert bir şekilde ovalamamaya dikkat edin, aksi taktirde halının elyafına zarar verebilirsiniz. Zarar gören elyaf leke tutacaktır.
  • Son aşamada mümkün olan en az suyla halıyı durulayın ve halıda kalan nemi, kuru ve temiz bir pamuklu bez veya kağut havlu ile tamponlayarak alın. Eğer fanınız varsa, fanı soğuk hava üfler vaziyette ıslanmış bölgenin üzerine tutarak kurumasını hızlandırabilirsiniz.

LEKE ÇIKARMA TEKNİKLERİ