Halıdaki Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki ketçap lekesi nasıl çıkar?

Halıdaki ketçap lekesi nasıl çıkar? Halınız ketçap lekesi olduysa, lekeyi çabucak çıkarmalısınız! Yoksa halı lifleri lekeyi emer ve çıkarma işlemi zorlaşır. Hatta uzun süre yerleşmiş olan kurumuş ketçap lekesini çıkarırken halıya zarar bile verebilirsiniz. Bundan dolayı, halıdaki ketçap lekesi çıkarılır iken yalnızca güvenilir kaynaklardan elde ettiğiniz yöntemleri kullanmanız gerekir. Ayrıca, aşağıda yazan halıdaki ketçap lekesi nasıl çıkar yöntemleri sizin halınız için uygun değilse ya da halınız özel boyalar kullanılarak farklı elyaf çeşitlerinden üretildiyse, Atlas Halı Yıkama Servisi’nden hizmet almanız en iyi çözüm olacaktır.

Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkartıcılarla %90 halıdan ketçap lekesinin çıkartılabilmesi sağlanmaktadır.

Halıdaki Ketçap Lekesini Çıkarma İşlemi
  • Öncelikli yapılacak işlem, halıdaki ketçabı mümkün olduğunca almaktır. Bunun için vakum özelliği olan bir süpürge işinizi görebilir. Bu tarzda süpürgeniz yoksa bir kaşık veya küt ağızlı bıçak da kullanabilirsiniz.
  • Sonra, bir çay kaşığı toz deterjan (alkalik veya renk açıcı olmayan) ve bir fincan ılık suyu karıştırın.
  • Hazırladığınız karışımı temiz ve beyaz bir beze emdirdikten sonra, ketçap lekesini küçük dairesel hareketlerle silin. Bunu yaparken, lekenin yayılmaması için lekeyi ovmaktan bilhassa kaçınmanız gerekir. Tamponlayarak (ovmadan bastırarak) lekenin dışından yoğun olduğu iç kısmına doğru ilerlemeniz, uygulamanın en önemli bölümüdür.
  • Daha sonra, temiz su ile ıslattığınız süngeri kullanarak, halıda işlem yaptığınız alanı durulayın. Durulama aşamasında, mümkün olduğunca az su kullanmaya azami dikkat gösterin.
  • Halıdaki nemi kuru bir bezle alın, üstünde yürümeden önce halının tamamen kurumuş olduğundan emin olun.
Daha Zorlu Ketçap Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Yukarıdaki uygulamalar ketçap lekesi için etkili olmaz veya ketçap lekesi tamamen çıkarılamazsa Atlas Halı Yıkama ile temasa geçmeniz yerinde olacaktır. Kendiniz uğraşmaya devam edecekseniz, risklerine rağmen aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz. Bazı ketçap lekelerinin çıkarılamayacağı da aklınızda bulunsun.

  • Bir yemek kaşığı amonyak ile yarım bardak suyu karıştırın. Halıdaki lekeli alana sürmeden önce, bu karışımın halının görünmeyen bir yerinde renk açıp açmadığını test edin. Amonyak gibi asidik ürünler dikkatlice kullanılmalıdır, çünkü halınıza ya da halınızın rengine telafisi olmayan zararlar verebilir.
  • Halının ketçap lekesi olan yerini, temiz ve beyaz bir bez kullanarak bu karışım ile tamponlayın.
  • Ketçap lekesi çıkıncaya ya da sildiğiniz beze, leke geçmeyinceye kadar bu işlemi tekrarlayın.
  • Mümkün olabilecek en az suyla halıyı duruladıktan sonra, halı havlarında nem bırakmamak için kuru ve temiz bir beyaz bezle halıyı kurulayın.

Bütün işlemlerden sonra, halının tamamı süpürülerek eski haline gelmesi sağlanabilir.

LEKE ÇIKARMA TEKNİKLERİ