Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki mürekkep lekesini çıkarma

Halıdaki mürekkep lekesini çıkarma; Piyasada satılan halıların büyük bölümü sabit boyalıdır. Aynı durum yüksek kaliteli, makine kilimleri için de geçerlidir. Fakat bazı iplikler ne yazık ki solmaz nitelikte değildirler. El kilimlerinde ve bazı halıların ilmiklerinde boya akması durumuna oldukça sık rastlanır. Burada belirtilen ve evde gerçekleştirilen müdahaleler, solmaz boyalara sahip halılara ve kilimlere ilişkindir. Mürekkep lekesi için yapılacak işlemden emin değilseniz veya hassas halılar söz konusuysa profesyonel halı yıkama hizmeti veren Atlas Halı Yıkama’dan destek almanız iyi olacaktır.

Halıdaki Mürekkep Lekesi Çıkarma İşlemi
  • Mürekkep lekesine daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi lekenin çıkarılmasını olumlu etkiler, bu yüzden mümkün olduğunca mürekkep lekesinin kurumasına izin vermeyin.
  • Halıdaki veya koltuktaki mürekkep lekesi çıkarılır iken sıcak su kullanmamanız ve müdahaleyi en sınırlı alanda yapmanız gerekir.
  • Halıya bulaşan mürekkep yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kâğıt havluya mürekkebi emdirin.
  • Sonra bir çay kaşığı ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı ve bir bardak suyla hazırlamış olduğunuz karışımı emdirmiş olduğunuz temiz bir bez veya kağıt havluyu lekeli bölge üzerinde ovmadan bastırın. (Ovalamak, mürekkep lekesinin halı liflerine işlemesi neden olacağından dolayı lekenin çıkarılması daha güç olacaktır.)
  • Halının mürekkep lekesi için müdahale ettiğiniz kısmını, mümkün olan en az ılık suyla durulayın. Durulama işlemi için ıslattığınız bir süngeri kullanabilirsiniz.
  • Halıda kalan nemi, temiz bir bez veya kâğıt havlu yardımıyla mümkün olduğunca emdirerek alın.

Halıda mürekkep lekesi kalırsa bir temizleme profesyonelinden destek almanız faydalı olacaktır. Atlas Halı Yıkama Fabrikası, ön leke çıkarma işleminin yapıldığı profesyonel halı yıkama hizmeti vermektedir. Halıdaki mürekkep lekesini çıkarma nın yanında aşağıda diğer leke çıkarma teknikleri yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

LEKE ÇIKARMA TEKNİKLERİ

One thought on “Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?”

Comments are closed.