Halıdaki Oje Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Oje - Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki oje – ruj lekesi nasıl çıkar? Halıdaki ve koltuktaki oje lekesi için aşağıdaki leke çıkarma teknikleriyle müdahale etmeden önce bakım talimatlarını okumanız, gerekirse üretici firma ile temasa geçmeniz gerekir. Ancak şu bilinmelidir ki profesyonel leke çıkarıcılar olmadan halıdan oje lekesini çıkartmak çok zordur. Bunun için tecrübeli halı yıkama firmalarından yardım alabilirsiniz.

Ayrıca oje lekesi olan halınız, birden çok elyaf çeşidinden veya özel boyalardan üretildiyse Atlas Halı Yıkama Servisi’nden destek veya hizmet almanız faydalı olacaktır.

Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkarıcılarla %90 oje lekesinin çıkartılabilmesi sağlanmaktadır.

Halıdaki Oje Lekesini Çıkarma İşlemi

Oje lekesi çıkarma işlemine başlamadan önce halının renk verip/vermeme durumunu anlamak için oje çıkarıcısını; halının köşesi gibi görünmeyecek bir yerde mutlaka denemeniz gerekir. Özellikle koyu renkli halılarınızı dikkatlice test etmeniz, halı elyafına zarar gelmemesi veya halı renginin açılmaması için son derece önemlidir. Koltuk kumaşı oje lekesi olduğu takdirde, yastık arkası denemek için iyi bir nokta olabilir. Halıdaki oje – ruj lekesi nasıl çıkar?

  • Beyaz ve desensiz bir kağıt havluya, temiz bir beze veya pamuğa, aseton içeren oje çıkarıcısı dökün. Bu işlemin, aseton içermeyen oje çıkarıcı ile yapılması daha güvenli, ama etkisi daha azdır.
  • Aseton içeren oje çıkarıcı ile ıslatılmış olan havluyu, halıdaki oje lekesinin üzerinde ovmadan bastırarak tamponlayın.
  • Havlu veya kullandığınız malzeme, oje lekesini emdikçe ara sıra değiştirin ve işlemi tekrarlayın.
  • Bir çay kaşığı ağartıcı içermeyen deterjanı bir bardak ılık suyla karıştırın.
  • Bu karışımı, yeni bir kağıt havlu veya benzeri bir malzemeye emdirdikten sonra kağıt havluyu halı veya koltuktaki oje lekesi üzerinde basınçla tamponlayın ve oje lekesinin emilmesini sağlayın.
  • Daha sonra olabildiğince az, temiz ve ılık su kullanarak halının oje lekesi için müdahale ettiğiniz bölümünü durulayın.
  • Son olarak halı üzerinde kalan nemi, kuru ve temiz bir beyaz havluyla bastırarak alın.
  • Halı kuruduktan sonra halının tamamını süpürerek eski formuna gelmesini sağlayabilirsiniz.

LEKE ÇIKARMA TEKNİKLERİ