Halıdaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki pas lekesi nasıl çıkar?

Halıdaki pas lekesi nasıl çıkar? Açık renkli halılar odaya oldukça ferah ve davetkâr bir havaya sahiptir. Fakat lekelenme bakımından sorun yaratırlar. Çıkarılması özellikle güç bir leke tipi de pas lekesidir. Pas lekeleri genellikle metal ayaklı mobilyaların nemlenmesi ve bu ayakların halı üzerine pas lekesi bırakmaları şeklinde gerçekleşir. Halı üzerinde pas lekesi bırakan metal eşyayı halı üzerinde kullanmamaya gayret edin. Eğer bu mobilya için yeni bir yer bulmak istemiyorsanız, o zaman bu mobilyayı halının veya kilimin koyu olan tarafına yerleştirin ve/veya metalin halıyla temas etmesini engellemek için plastik başlıklar takın.

Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkartıcılarla %90 halıdan pas lekenin çıkartılabilmesi sağlanmaktadır. Pas lekesi üzerinden belli bir zaman geçmiş veya halıdaki pas çok yayılmışsa veya halı elyafları narinse profesyonel halı yıkama hizmetini tercih edebilirsiniz, bunların dışındaki durumlarda evde deneyebileceğiniz bir takım pas lekesi çıkarma yöntemleri de vardır.

Halıdaki Pas Lekesini Çıkarma İşlemi
  • Halınızdaki pası sıyırarak çıkarabildiğiniz kadar çıkarın. Bir küt ağızlı bıçak, tırtıklı olmayan başka bir araç veya plastik bir kart kullanın ve halının elyafına zarar vermeden hafifçe denemeler yapın.
  • Nemli bir süngere çok az bulaşık deterjanı koyun, sonra bunu halının lekeli bölgesine hafifçe bastırın ve orada beş dakika tutun.
  • Sonra pas lekesi olan bölgeyi, soğuk suya batırılmış temiz ve beyaz veya açık renkli bir havluya emdirin.
  • Eğer pas lekesi havluya geçerse, emdirme işlemine devam edin ve gerektiği kadar deterjan kullanın. Pas lekesi çıkmıyorsa sonraki aşamaya geçin.
  • Limon suyunu, lekelenmiş bölgenin üzerine dökün. Birkaç saat bekleyin, sonra nemli bir havluyla emdirin ve ıslak bezle silin.

LEKE ÇIKARMA TEKNİKLERİ

One thought on “Halıdaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?”

Comments are closed.