Halıdaki Şarap Lekesİ Nasıl Çıkar?

Halıdaki şarap lekesini çıkarma

Halıdaki şarap lekesini çıkarma; Arkadaşlarımızı konuk etmek ve evde eğlenmek oldukça hoş bir etkinlik olabilir. Bu etkinlikte, bütün o heyecan içerisinde insanlar bir parça dikkatsiz davranabilir ve siz daha ne olduğunu anlamadan halılarınız veya keyif yapmak için aldığınız yeni koltuğunuz üzerinde şarap gibi içecek lekeleri ile karşılaşabilirsiniz.

Profesyonel yardım almadan halıdan şarap lekesini çıkarma ihtimali çok düşüktür. Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkarıcılarla %70 halıdan şarap lekesinin çıkartılabilmesi sağlanmaktadır.

Halıdaki Şarap Lekesini Çıkarma İşlemi

Halıdaki şarap lekesini aşağıdaki tavsiyelerle çıkarmaya çalışmadan önce halı bakım talimatlarını okumanız, halınız için uygun olmayan bir işlem yapmanızın önüne geçecektir. Ayrıca halıdaki şarap lekesi için yapılacak işlemden emin değilseniz veya şarap lekesi olan halı, birden çok elyaf çeşidi veya özel boyalar kullanılarak üretildiyse profesyonel halı yıkama hizmeti veren Atlas Halı Yıkama Fabrikası’ndan destek almanız iyi olacaktır.

 • Halıdaki şarap lekesi yerleşmeden önce lekeyi çıkarmaya koyulmanız halıya dökülen içecekler (şarap, bira, çay, kahve, vb.) için belki de yapacağınız en iyi şey olacaktır. Lekeye neden olan şarap sıvısını dikkatlice beyaz ve temiz bir beze, kâğıt havluya veya süngere bastırarak emdirin.
 • Şarabı emdirirken lekeli alanı ovmamaya gayret gösterin, aksi takdirde şarap lekesinin yayılmasına ve daha derine işlemesine neden olabilirsiniz. Şarap lekesi, halı elyafının derinine işleyip çıkmış gibi görünse bile belli bir süre sonra tekrar ortaya çıkacaktır.
 • Sonra bir çay kaşığı alkali olmayan ve ağartıcı içermeyen deterjanı bir bardak ılık suyla karıştırın.
 • Hazırladığınız karışımı, bir bez veya kâğıt havluya emdirdikten sonra halıdaki şarap lekesi üzerinde ovalamadan bastırarak şarap lekesinin emilmesini sağlayın.
 • Şarap lekesi, bez veya kâğıt havluya geçmeyinceye kadar bu işlemi birkaç kere tekrarlamanız gerekebilir. İşlem sırasında şarap lekesi geçen bez veya kâğıt havluyu arada bir değiştirmeniz de gerekebilir.
 • Daha sonra, olabilecek en az temiz ve ılık suyla halıyı durulayın ve kalan nemi, kuru ve temiz bir beyaz bezle bastırarak alın.
Şarap Lekesİ Çıkarmada Kullanılabilecek Alternatif Yöntemler

Yukarıdaki işlemlerden sonra şarap lekesi halıdan veya koltuktan çıkarılamazsa, profesyonel destek almanız yararlı olacaktır. Riski olmasına rağmen kendiniz uğraşmaya devam edecekseniz aşağıdaki yöntemi de kullanabilirsiniz:

 • Halıya kırmızı şarap döküldüğünde, beyaz şarap bazen çare olabilir. Beyaz şarap, bazı durumlarda kırmızı şarabı nötr hale getirerek halıdaki şarap lekesinin kaldırılmasını kolaylaştırabilir.
 • Şarap lekesi olan bölgenin üzerine biraz beyaz şarap dökün.
 • Beyaz ve temiz bir havluya, döktüğünüz şarabı emdirin.
 • Beyaz şarabın büyük bölümünü emdirdikten sonra, yeni ve ıslak bir havlu kullanarak şarap lekesini, halı üzerindeki küçük bir lekeyi temizlermiş gibi bastırarak temizleyin.
 • Daha sonra halıyı kurulamak için kuru ve temiz bir havlu kullanın.
 • Son olarak, halıyı eski formuna gelebilmesi için süpürebilirsiniz.

LEKE ÇIKARMA TEKNİKLERİ